Kalibrace monitoru

Barevná kalibrace monitoru je základem nejen pro dobrou grafickou práci, ale i pro pouhé prohlížení fotografií. Editace fotografií na běžném monitoru bez kalibrace, je hazard, který může vést k nevratnému poškození souborů s fotografiemi.

Například:

Nastavením „bílého bodu“ monitoru určujeme teplotu barev tzn. jesti barvy budou posunuty k teplejším nebo studenějším odstínům. Princip je stejný jako „vyvážení bílé“ u digitálního fotoaparátu, nebo volba filmu pro denní či umělé světlo u klasického fotoaparátu. Obecně se pro nastavení teploty barvev používá 6500°K, což je hodnota „denního světla“. Toto nastavení teploty je nutné nastavit i v nastavení monitoru na teplotu 6500°K.

Pro zpracování fotografií je dobré si pořídit monitor, který dokáže zobrazit celý barevný prostor Adobe RGB. Dnes se prodávají monitory, které dokáží zobrazit více barev než je v barevném prostoru Adobe RGB. Ale to už jsou cenové relace mimo dosah amatérského focení. Další kategorií jsou HW kalibrované monitory, atd.

V případě že nemáte monitor, který je určený pro práci v barevném prostoru Adobe RGB (dokáže zobrazit celou škálu barev,) tak používjte barevný prostor sRGB a vyhnetese mnohým komplikacím. Tento barevný prostor sRGB je i nutné nastavit ve vašem fotoaparátu.

Spyder4Pro kolorimetr

Fotoklub Zvonek používá pro kalibraci monitoru kolorimetr Spyder4Pro. Kalibrační sondy Spyder 4 PRO jsou ideálním řešením pro fotografy a kreativní profesionály, kteří potřebují a vyžadují vysoký stupeň barevné věrnosti zobrazení monitoru.

Inovovaná řada Spyder 4 má hlavně nový sensor a je až o 26% přesnější než starší generace Spyder 3. Propracovanější programové vybavení Colorvision Spyder 4 PRO (Mac / Win) podporuje profily ICC 2, ICC 4 a uživatelské targety . Určena je pro polo-profesionální až profesionální kalibraci vašeho monitoru, pro fotografy , kreativní studia, reklamní agentury, a tam, kde je nutná barevná věrnost na monitoru. Verze PRO Vám poskytne mnoho možností kombinací barevných teplot, gamma korekce, kalibrování ke společnému targetu a profilace . Tato verze je hardwarově shodná s verzí Elite, zásadní rozdíly jsou pouze v jednodušším softwaru. Využít ji lze ke kalibraci monitorů, a to jak klasických CRT monitorů, tak i LCD displejů (včetně notebooků), i dalších typů panelů OLED, DLP, LED . Za příplatek lze k verzi Elite a Pro dokoupit možnost kalibrace televizních příjmačů (např. pro náhledy postprodukce video/film).

Nastavení barev Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je pěknou ukázkou nastavení správy barev. Nastavení barev vychází z povahy konečného použití a dále se přizpůsobuje podle velmi specifických potřeb. Za běžné nastavení pro webdesign a tisk fotografií lze považovat volby, které ukazuje následující obrázek:

Toto nastavení z Adobe Photoshopu 6.x je dostupné z menu Úpravy (Edit) > Nastavení barev (Color Seting). Ve starších verzích Photoshopu hledejte nastavení v menu Soubor (File) > Nastavení barev (Color Seting). Položky označené červenými výkřičníky jsou doporučeny pro práci s webovou grafikou.

Použití ICC profilů – Adobe Photoshop

Převedení fotografie do vybraného profilu:

Nastavení převodu profilů:

Zde naleznete novinky fotoklubu, pozvánky na akce a besedy

Poslední články v aktualitách

Výstava fotografií Lucie Brychcyové

Vernisáž autorské výstavy Lucie Brychcyové pod názvem „Touha duše“, se koná 16. 11. 2022 v 17:00 hod. v Galerii Most, která se nachází v prostorách Turistického informačního centra města Český Těšín, Hlavní třída 147/1a, Český Těšín. Výstava potrvá do 30. 12. 2022.

Přeštěte si více

Výstava fotografií Lucie Brychcyové

Vernisáž autorské výstavy Lucie Brychcyové pod názvem „Touha duše“, se koná 16. 11. 2022 v 17:00 hod. v Galerii Most, která se nachází v prostorách Turistického informačního centra města Český Těšín, Hlavní třída 147/1a, Český Těšín. Výstava potrvá do 30. 12. 2022.

Přeštěte si více

Sponzoři a partneři

Sponzoři, partneři se kterými Fotoklub Zvonek spolupracuje. Tito partneři pro členy fotoklubu mají připravené různé slevy či akce.